Книжкові виставки, огляди літератури - 2015

осінні дні в бібліотеці


3 жовтня - 120 років від дня народження Сергія Олександровича Єсеніна (1895–1925), російського поета


книжкова виставка до 70 річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років!


Огляд літератури до 70-річчя Перемоги.  "Ви - наші земляки, ви - наша слава". Партизанський рух на Житомирщині.

   70 років відділяють нас від перемоги над фашизмом, здобутої завдяки вікопомному подвигу  радянського народу у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 рр., яка забрала життя більш як 26 мільйонів чоловік.

    За загальним визнанням ця війна називається всенародною, бо з фашистськими загарбниками воювали всі: радянська армія, партизанські загони, диверсійні групи. У захоплених районах створювались нестерпні умови для існування ворожих частин.

    Підпільно-партизанська діяльність була організована у всіх областях України. Масштабним був рух опору на Житомирщині, яка з часом стала партизанським краєм. Через Житомирську область проходили рейдами прославлені з’єднання С.А. Ковпака, О.Ф. Федорова, О.М. Сабурова, І.І. Наумова, А.М. Грабчака, В.А. Андрєєва, Я.І. Мельника. З таких сил було сформовано партизанське зєднання, яке очолив С.Ф. Маликов. Згодом зєднання було перетворено в  Житомирську партизанську дивізію ім. Щорса, а її загони – в батальйони і полки.  Чисельність дивізії на кінець 1943 року становила 6 585 чоловік. Склад її був багатонаціональним. Крім того, в її рядах воювало 303 жінки.  

    В ході бойових дій Житомирське партизанське з’єднання під командуванням С. Маликова знищило близько 18 тис. солдатів та офіцерів противника, пустило під отос 389 ешелонів, знищило 53 танки… 

    Після звільнення України, партизани і підпільники продовжили воювати в складі радянської армії, в партизанських з’єднаннях Польщі, Чехословаччини.    

    Всі, хто здобував перемогу, навічно залишаться у вдячній памяті народів, і спомин про них передаватиметься з покоління в покоління.


Новоград-Волинський. Історія міста. – Новоград-Волинський: вид-во «НОВОград», 2010. – 640 с.

  Ця книга є першою спробою фундаментального видання історії міста Звягеля – Новограда-Волинського. У написанні її взяли участь місцеві краєзнавці – члени Товариства дослідників Волині та міської Асоціації краєзнавців. Один із розділів книги «Полумя партизанської війни» присвячений боротьбі підпільників Новоград-Волинського району з фашистськими окупантами. Три партизанські групи під проводом М.П. Гордєєва, С.Ф. Набокі та І.Ф. Патуржанського відразу ж стали основою майбутнього Житомирського з’єднання на чолі з С.Ф.   Маліковим.Історія міста Новограда-Волинського: Навчально-метод. посіб. – Новоград-Волинський: вид-во «НОВОград», 2009. – 96 с. 

    Даний посібник – спільний проект міського методичного обєднання вчителів історії та інформаційно-методичного центру міста Новограда-Волинського. В розділі «Наше місто у роки Великої Вітчизняної війни» розповідається в тому числі і про рух опору в Новограді-Волинському.

Военные грозы над Полесьем: Житомирщина в годы Великой Отечественной войны / Д.Ф. Романов, И.А. Павлов, И.В. Хирный и др. – К.: Политиздат Украины, 1985. – 229 с., илл.

    На  сторінках книги розповідається про бойові операції радянської армії на Житомирщині, про мужність і героїзм партизан, підпільників, усіх патріотів, які піднялись на священну боротьбу проти фашистських загарбников. У процесі роботи над книгою було використано матеріали фондів Центрального архіва Міністерства оборони СРСР, Житомирського обласного державного архіва, спогади ветеранів Великої Вітчизняної війни.
Демянчук, Григорій. Дума Червоного бору: краєзнавчі нариси / Г.С. Демянчук. – Львів: Каменяр, 1990. – 120 с.

    Книга краєзнавчих нарисів на документальній основі яскраво відображає героїку партизанської боротьби проти німецько-фашистських загарбників на території Ровенської, Волинської, часткою Тернопільської, Хмельницької і Житомирської областей України. Ці оповіді – хвилюючі свідчення про незвичайні людські долі, незламність духу уславлених і маловідомих народних месників.   Житомиряни на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945. Спогади ветеранів. – 2-ге вид., доповн. – Житомир: «Полісся», 2000. – 324 с.

   В основу книги покладено факти і події Великої Вітчизняної війни, безпосередніми учасниками яких були автори публікацій.

   Читач разом з ними прослідує весь шлях фронтовиків до Берліна, пройде з партизанами  через ліси Житомирщини, Польщі, переживе разом з ветеранами героїчні  бойові будні.  Запамятаємо їх імена: вони чесно служили Батьківщині / Упоряд. О.П. Ремезов. – Житомир: «Полісся», 2010. – 172 с.

    До збірника увійшли дослідницькі роботи, виконані юними туристами-краєзнавцями Житомирщини в рамках Всеукраїнської акції учнівської та студентської молоді «Шляхами подвигу і слави», присвяченої 65-й річниці Великої Перемоги.

     Окремі сторінки книги присвячені героям-підпільникам Житомирщини.
Стривожена память. Спогади ветеранів. 1943 – 1993 / Гол. ред. А. Є. Ємельянов. – Житомир: «Льонок», 1993. – 224 с.

    Волею долі Житомирщина стала ареною жорстоких боїв з фашизмом у роки Великої Вітчизняної війни. На її території боролися за визволення воїни радянської армії, партизани і підпільники, мирне населення області. Спогади безпосередніх учасників тих подій – це жива історія, це заповіт молодому поколінню любити свій край, свою Вітчизну. 
Василенко, Жанна. Молодість, обпалена війною / Ж.І. Василенко; ред. Г.С. Хіміч. – Новоград-Волинський: «Лесин край», 2003. – 36 с.

    Книга розповідає про відважних дівчат Новоград-Волинщини, які з перших днів Великої Вітчизняної війни пліч-о-пліч з чоловіками воювали проти підступного ворога, йшли у військові госпіталі та санітарні поїзди, боролися за свою волю у полоні, ризикували життям власним і своїх родин, переховуючи військовополонених та єврейські сім’ї, були зв’язковими підпільних груп та партизанських загонів. І в мирний час своїм життям і працею вписували в історію свого міста, в історію Батьківщини важливі рядки. 

Василенко, Жанна. Тих грізних днів свідки живі / Ж.І. Василенко; ред. Г.С. Хіміч. – Новоград-Волинський: «Лесин край», 2005. – 44 с.

    В книзі йдеться про відважних воїнів, підпільників і партизанів, які боролися проти німецько-фашистських загарбників у грізні роки Великої Вітчизняної війни. Матеріал підготовлений пошуковцями Новоград-Волинської гімназії ім. Лесі Українки під керівництвом почесного пошуковця України Ж.І. Василенко.

 

 


Вірили у визволення / Ред. Ж.І. Василенко. – Новоград-Волинський: вид-во «НОВОград», 2008. – 32 с.   

    В збірник включено спогади ветеранів, бійців партизанських загонів років Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. Матеріал підготовлений пошуковцями Новоград-Волинської гімназії ім. Лесі Українки під керівництвом почесного пошуковця України Ж.І. Василенко.


 

Місто Новоград-Волинський і Звягельщина на зламі 1940-х років / Відповід. Ред. В. В. Вітренко. Науковий збірник. (Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. Вип. 50. – Житомир: «Рута», 2015. – 424 с.

    У збірнику представлені матеріали, повязані із обороною Звягельщини на початку Вітчизняної війни, показана діяльність окупаційних органів влади міста Новоград-Волинського і району, організація всенародного опору окупантам, визволення міста та району, робота партійних та радянських органів влади щодо відновлення господарства, соціальної, культурно-освітньої інфраструктури та інші питання. Збірник розрахований на    науковців, краєзнавців, освітян, студентів, широке коло читачів.  

 

Юні месники Лесиного краю / Ж.І. Василенко. – Новоград-Волинський: вид-во «НОВОград», 2004. – 24 с.

Це книга-путівник про подвиги дітей, які були розвідниками, підривниками, зв’язковими партизанських загонів і підпільних груп, що діяли в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945рр. на території Новоград-Волинського району та міста, які героїчно загинули у боротьбі з фашистськими загарбниками. 

 6 березня - 540 років від дня народження Буонаротті Мікеланджело (1475–1564), італійського скульптора, живописця, архітектора, поета


Книжкова виставка до дня народження Лесі Українки


Книжково-ілюстративна виставка до 150-річчя з дня народження Валентина Серова.